Kde vzít obrázky, piktogramy či fotky a nekrást

Každý, kdo dělá dětem na míru výukové pomůcky, se dříve či později začne zabývat otázkou, kde vhodné obrázky (piktogramy či fotky) vzít.  Většina obrázků dostupných na internetu podléhá autorským právům. Pro domácí využití není nutné složitě vyhledávat licence obrázků, ale dejte si pozor v případě, že chcete dát doma vyrobené pomůcky k dalšímu sdílení na blog nebo sociální sítě. Problém to také bude u školních pomůcek, obzvlášť, pokud je škola bude vkládat ke stažení např. na školní web. Informace o vhodných licencích a jejich využití pro vzdělávací účely se hodí i pro běžné vkládání obrázků na soukromý blog, nebo oblíbený Facebook.

kde vzít obrázky a nekrást

Jaké licence jsou vhodné?

Nejobvyklejší je licence  Creative Commons – CC. Pro vzdělávání a nekomerční využití jsou obrázky zdarma, ale nezapomeňte vždy uvést autora, neužívejte dílo komerčně a zachovejte licenci (CC BY-NC-SA 3.0 CZ). Doporučuji si vždy licence u obrázků pročíst! Podrobnější informace najdete  na webu Creative Commons Česká republika.

 

Patří sem například:

 • obrázky ARASAAC, které najdete i v oblíbeném free programu  Picto Selector, Stáhnout do počítače si je můžete ZDE.
 • obrázky od Patrick Ecker 
 • obrázky z Prvního čtení – globální metoda
 • Google obrázky ( Zde opatrně! Vždy je potřeba nastavit  pro vyhledávání potřebnou licenci, pro vzdělávací účely např. „Povoleno opětovné použití s úpravami“)
 • Flickr (Pozor! sledujte při vyhledávání licence, vhodná je Creative Commons)

 

Další možností je vyhledávat obrázky pod licencí Creative Commons CC0. Jde o obrázky autorů, kteří se autorských práv dobrovolně vzdali a své dílo dali volně k dispozici ostatním. Toto dílo můžete kopírovat, upravovat, distribuovat a zpracovávat, a to i pro komerční učely, bez získávání dalšího souhlasu. Doporučuji si vždy licenční podmínky dobře pročíst! Zde se autor neuvádí. Pozor, u nás je licence CC0 trochu sporná, takže při případném komerčním využití si informace o licenci ověřte .

Patří sem např. fotobanky

Tolik o vhodných licencích a využívání obrázků a fotek.

Počítačové programy

Nejjednodušší cestou, jak se k hezkým obrázkům(piktogramům / symbolům) dostat, je zakoupení vhodného počítačového programu. Výhodou je, že všechny obrázky mají stejný styl a pomůcky jsou rychle hotové. Odpadá dlouhé vyhledávání vhodných obrázků a zkoumání licencí. Pokud je předpoklad, že bude dítě potřebovat např. komunikační symboly delší dobu, investice se určitě vyplatí. Všechny uvedené programy zvládnou i vložení vlastních fotek. Pro další sdílení  na webech nebo sociálních sítích je potřeba si pročíst licenční podmínky!

Mezi nejoblíbenější počítačové programy (s možností nastavení češtiny) patří :

 • Boardmaker (lze si vyzkoušet Trial verzi)
 • SymWriter   (lze si vyzkoušet Trial verzi)
 •  Altík od firmy Petit (český program)

Co používám já?

 • Globální čtení větyNejčastěji Symwriter (textový editor s obrázky). Líbí se mi, že je snadný, rychlý a také to, že nemusím vkládané fotky zmenšovat. Symboly nám vyhovují, připadají mi jednoduché a výstižné. Jediné co postrádám je možnost vsadit obrázky do rámečků a tabulek.
 •  Dále využívám Picto Selector a sadu obrázků ARASAAC. Najdete tam obrázky snad na všechna témata, která vás napadnou. Nevýhodou je, že všechny obrázky ještě nejsou v českém jazyce,někdy je proto vyhledávání obtížnější.
 • Pokud potřebuji pěknou fotografii, využívám fotobanku s licencí CC0 Pixabay. Vyhovuje mi snadné vyhledávání a také to, že mimo fotek tam najdu i ilustrace a vektory.
 • Ideální je používat fotografie a obrázky z vlastních zdrojů. Nejlepší je vlastní fotka, i když není dokonalá a o kresbách platí to samé :-)

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

 

 

 

 

 

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.