O mně

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám.

Jmenuji se Monika a jsem na světě již půl století. Větší část života jsem věnovala péči o rodinu. Jsem dcerou, manželkou, maminkou a také pěstounkou. Vychovali jsme s mužem celkem sedm dětí. Dvě se nám narodily a pět jsme měli v pěstounské péči. Postupně odrůstaly, osamostatnily se a já si myslela, že mě ve výchově dětí už nic nepřekvapí.

Svůj omyl jsem zjistila teprve v okamžiku, kdy k nám do rodiny přišlo dítě s autismem. Všechno bylo najednou jinak. Obvyklé výchovné metody nefungovaly. Syn se nevyvíjel tak, jak jsme očekávali, a nevěděli jsme proč. Chlapec nemluvil a ani nám nerozuměl. Většinu času prokřičel a proplakal, v noci nespal. Nevěděli jsme, jak mu pomoci. Trvalo několik let, než jsme zjistili důvod všech problémů. Na vině byl autismus.

Začátky byly těžké, učili jsme se s autismem žít. Po nocích jsem četla dostupné knihy zaměřené na poruchy autistického spektra, hledala informace na internetu, chodila na různé vzdělávací kurzy a také se ptala na zkušenosti ostatních rodičů. Časem jsem přišla na to, co synovi pomáhá, a začala mu sama vyrábět speciální výukové pomůcky na míru. Díky naší pravidelné domácí přípravě a cílené odborné péči (raná péče, spec. mateřská školka, logopedie) se syn začal pomalu lepšit.

O autismu se tenkrát ještě moc nepsalo a získat kvalitní informace nebylo snadné. Rozhodla jsem se tedy svoji zkušenost s výchovou a vzděláváním autistického dítěte sdílet pomocí osobního blogu „Tak trochu jiný svět" Blog byl v provozu několik let a byl hojně navštěvován rodiči i pedagogy (zaznamenal více než 361.000 návštěv).

Vymýšlení a následná výroba výukových pomůcek byly pro mě ze začátku nutností. Časem mě téma vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami chytlo, a z povinnosti se stala velká výzva. Ve chvíli, kdy syn začal chodit do speciální školy, se mi trochu uvolnily ruce a začala jsem podnikat. Během krátké doby jsem spustila e-shop Jiný svět a zároveň v Dobříši otevřela kamennou prodejnu „Jiný svět“. Začátkem roku 2017 jsem založila Z jiného světa s.r.o.

Každý malý úspěch mě obohacuje a nabíjí.  Baví mě na trhu vyhledávat a následně zákazníkům nabízet nejen výukové pomůcky, ale také zajímavé hračky, didaktické hry, pracovní sešity, odbornou literaturu zaměřenou na výchovu dětí, kvalitní dětské knihy, potřeby pro školáky a kreativní tvorbu. Učení by mělo být pro děti, rodiče i jejich pedagogy hlavně zábavou.

Autismus je pervazivní (všepronikající) vývojová porucha a jistou míru podpory bude potřebovat syn po celý svůj život. Mým velkým přáním a cílem je zajistit mu bezpečné zázemí, kde by mohl v dospělosti spokojeně žít.

 

 

Podívejte se na náš e-shop:

Jiný svět, www.autismus-a-my.cz

 

 

Adresa provozovny Z jiného světa s.r.o.

Vančurova 609, 26301 Dobříš

tel. 722423751, eshopjinysvet@gmail.com

facebook google+ instagram pinterest

Uložit

Uložit

Monika Rejsková

E-mail: rejskovamonika@gmail.com

Z jiného světa s.r.o.

IČO 05632803

DIČ: CZ05632803

Dobříš, Vančurova 609, PSČ 263 01

tel. 606418406