Krabicové úlohy – strukturované učení

Před časem se mě jeden pán zeptal, co nám nejvíce pomohlo. Okamžitě mi naskočila odpověď – strukturované učení a logopedie. Bylo to na přednášce o jakési metodě, která má – až zázračně – pomáhat i dětem s autismem. Co si budeme povídat, logopedická cvičení nejsou zábavná a strukturované učení vyžaduje od rodiny aktivní zapojení a přípravu úkolů. Jak se říká v jednom přísloví – bez práce nejsou koláče. V poslední době se mi zdá, že se se zázračnými (a hlavně bezpracnými metodami) pro děti s autismem přímo roztrhl pytel. Stačí si zaplatit (čím je metoda dražší, tím větší pokrok slibuje) lektora na XY hodin ( … dát dítěti na uši sluchátka , … dát mu něčeho „zázračného“  loknout…) a jak říká Jára sloganem od Pata a Mata:

„A JE TO!“

Strukturovaný úkol, autismus

Dnes jsem v počítači našla naše uložené krabicové úkoly. Omluvte kvalitu fotek, jsou dost staré, odhadem 9 let. Galerii fotek najdete na konci článku.Úkoly v krabicích jsme dělali jen krátce, cca rok. Járu bavily, krabic jsme měli několik. Úplně na začátku papírové – víka od balíků na papír, bonboniér, sýrů.. Později jsem nechala u truhláře vyrobit dřevěné. Začínali jsme s jedním úkolem, který Jára bleskově splnil za pár vteřin, Víc trpělivosti a soustředění ze sebe v té době nevydoloval. Postupně jsme zvyšovali složitost úkolů a také jejich počet. Kouzlo krabicovek je v tom, že můžete využít vše, co doma máte. Různá pexesa, stavebnice, hračky, dřevěné vkládací puzzle, písmenka, šroubky, vložit do nich korále, pracovní listy. Možností je mnoho a mnoho.

Strukturované úkoly pro autisty

Krabicové úlohy jsou nejjednodušší formou strukturovaných úkolů. Vnitřní uspořádání krabic se mění podle zadání. Velikost krabice může být libovolná, opět podle typů úkolu. Pro větší variabilnost je ideální rozměr  krabice A3, do takové krabice vložíte i rozevřený pracovní sešit. To se hodí, až bude dítě plnit úkolů více a bude se seznamovat i s pracovními listy zaměřenými třeba na jednoduchou grafomotoriku. Výška krabice má být taková, aby dítě mohlo s předměty vloženými uvnitř volně manipulovat a  aby do ní dobře vidělo. Využít můžete i různé tácky (montessori pomůcky) a plastové krabičky s vnitřními přihrádkami (např. z IKEA). I při plnění úkolů v krabicích se dodržuje pravidlo zleva doprava, shora dolů. Pokud je krabic více, uložíme je  na levé straně stolu. Dítě krabici s úkolem vezme, pracuje s ní uprostřed stolu a  splněný úkol odkládá vpravo.

Ze začátku jsem dávala za každý splněný úkol odměnu. Jára si vybral nějakou drobnou hračku nebo sladkost z krabice. Někdo je proti odměnám, ale nám se osvědčily. Díky nim se na práci soustředil a u stolečku splnil úkol. Postupem času vydržel pracovat déle a déle a odměnu dostával až na konci práce, po splnění více úkolů. Argument, že dítě v budoucnu bez odměny nic neudělá, je chybný. Časem jsme přestali odměny za učení dávat a dnes má radost i ze slovní pochvaly.

Jen pro upřesnění. Když jsme začali dělat strukturované úkoly, bylo Járovi 5 let. Měl špatné porozumění a vůbec nemluvil. Fotky jsou z období cca 1 roku (5-6 let věku), nejsou seřazeny chronologicky, je to mix. Složitější – např. čísla do 10, písmenka, grafomotoriku – dělal jako předškolák. Do strukturovaných krabic můžete dát úlohy zaměřené na třídění barev, dítě může třídit obrázky do různých kategorií, předměty podle velikosti. Děti mohou skládat kostky stavebnic podle rozkreslených návodů, navlékat korálky podle barevné předlohy…V krabici mohou být různé nádoby na vkládání či vhazování drobných předmětů…

V našich úkolech vidíte např. pracovní listy z oblíbených Tabulek ke čtení, stavebnici Geomag, díly z Pexetria, různá dřevěná pexesa, lota, písmenka a také Logico Primo. Na strukturované krabice se můžete podívat TADY.

Krabicové úlohy využívali úspěšně i v mateřské školce.

Strukturované úlohy pro děti s autismem 1krabice

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

 

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.