Jak přežít rodinnou oslavu s dítětem s autismem (den 192/P366-2016)

Jsme početná rodina a s tím souvisí, že se u nás pořád něco slaví. Svátky, narozeniny, svatby… Jak takové oslavy s dítětem s autismem přežít? Každý to asi řešíme jinak.

Pokud se oslava koná u nás, necháváme Járu pobíhat, dovolíme mu kamarády, jít na hřiště. Největší průšvih je, když se někdo z hostů na jeho pobíhání a zvláštní chování zaměří a začne ho korigovat a komentovat. Sedni si. Dojez ten oběd. Kam zase jdeš? To musíš dělat zrovna teď?!?

Pokud jsme v pozici hostů je to horší. Opět pomáhá volnost, pobíháním se snižuje neklid. Tady to občas zaskřípe. Tobě to nechutnalo? Já bych ho nenechala takhle běhat, je oběd, tak má jíst u stolu jako slušný člověk! Kam zase jdeš? Vy ho moc rozmazlujete, u nás bude poslouchat! Nedivte se, že je takový, když mu chybí přísná a důsledná výchova!

Někdy se scházíme v restauraci. Pokud je kam odběhnout, projít se, tak to zvládáme. Hodně velkých rodinných sešlostí jsme zvládli díky fotografování. Přes objektiv získá odstup a stává se pozorovatelem, což je pro něho mnohem jednodušší.

Velkých oslav, jako jsou svatby, máme za sebou zatím jen pár. Opět pomohla volnost a výhodou bylo, že zatím pokaždé svatebčané Járu dobře znali a tolerovali jeho pobíhání.

Jak zvládáme oslavy s dítětem s autismem

První pomoc:-)

  • Pokud je to možné, zkuste posadit s oblibou radící členy rodiny na opačný konec stolu, než je naše nevychované autistické dítě. Ideální je hodně dlouhý stůl:-)
  • V krizi pomůže fotoaparát, iPad nebo mobil.
  • Pořiďte si zlobivého psa, pozornost se přesune na něho. Vyzkoušeno, funguje to!
  • Když jde opravdu do tuhého, předstírejte hluchotu, slepotu a naprostou ztrátu rozumu. I toho největšího radila to přestane bavit, když nemá odezvu:-)
  • V případě, že má radící člen rodiny tzv. přizvukovače, dítě urychleně pošlete na hřiště a běžte smažit řízky nebo mýt nádobí. Do debaty se nesmíme v žádném případě zapojit, není možné ji vyhrát ani s pádnými argumenty. Nebojte se, ono je to za chvíli přestane bavit.
  • Nic si neberme osobně a připomínejme si, že to s námi myslí dobře:-)

Fotka je do projektu P366-2016

 

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Tagy:

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.