Rozvoj prostorového vnímání

Prostorové vnímání – orientace v prostoru – je pro běžný život velmi důležité. Důležitou roli hrají smysly – zrak, sluch, motorika a také řeč. Učíme se odhadovat a pamatovat si vzdálenosti, či velikosti různých objektů kolem nás.
Prostor vnímáme třemi směry – vertikálním, horizontálním a předozadním. Poznáváním světa kolem nás se naučíme pojmy jako vpředu/vzadu, nahoře/dole, daleko/blízko, první/poslední, vpravo/vlevo, v/na/nad/pod…
Někdy mají děti s prostorovým vnímáním a orientací v prostoru problém. Často to platí i pro děti s autismem. V takovém případě lze schopnost vnímat prostor a chápat popisné pojmy rozvinout.
Můžeme např. využít různé pracovní listy, pomůcky či didaktické hry.
Moc pěkná je novinka, naučná  rodinná hra

Paměť 3D (Alexander).

Hra rozvíjí prostorovou představivost, trénuje paměť, postřeh a navíc se při ní děti naučí poznávat barvy. Výhodou hry je několik úrovní obtížnosti. Cílem je zapamatování si prostorového barevného vzoru z karet a jeho sestavení z barevných kostiček. Hra se skládá z 55 vzorových karet, na kterých jsou nakreslené různé obrazce z kostek. Dále 25 kostek v 5 barvách, přesýpací hodiny a 100 ks žetonů. Hra je určena pro hráče od 5 let.
  Jak se hra hraje?
  • Hráč si vytáhne kartu z balíčku. Čas odměřují přesýpací hodiny.
  • Po uplynutí času musí hráč zpaměti sestavit obrazec na kartě. Pokud úkol splní, získává žeton.
  • Vyhrává hráč, který nasbíral nejvíce žetonů.
  • Obtížnost hry si mohou hráči nastavit výběrem karet, které ke hře vyberou. Děti začínají jednoduchými tvary.
  • Nejmenší děti mohou sestavit tvar přímo podle vzorové karty, která jim poslouží jako vizuální podpora.
Hra Paměť 3D je velmi pěkná. Líbí se mi, že lze měnit náročnost, že ji může hrát několik hráčů a naopak, využít ji lze i jako 3D pomůcku pro jedno dítě. Dítě prostorový obrazec vidí na kartě a může si ho osahat prostřednictvím kostek.Vnímáním více smysly si dítě více zapamatuje.

Uložit

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

  • Amelie 02.08.2013 20:03

    Vypadá to úžasně. Díky za tip.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.