Sluchová diferenciace – kde slyšíš písmeno K? Logopedie

Sluchová diferenciace je pořád velký problém. Nacvičujeme stále dokola první písmeno ve slově, poslední, první slabiku… Při poslední logopedii jsme dostali za úkol procvičovat cíleně písmeno K. Pan J ho již umí vyslovit, ale v řeči ho ještě vynechává. Cvičení mu má napomoci rozeznat, kde přesně ve slově písmeno K vyslovit.

Přemýšlela jsem, jakou pomůcku mu udělat. Nakonec jsem se rozhodla pro označování slabiky s písmenem K pomocí kolíčku. Z druhé strany je možnost kontroly.

 

sluchová diferenciace, písmeno K

Na obrázcích jsou znázorněna slova, která obsahují písmeno K. Jsou na 2-3 slabiky. Na začátku je lepší začít s dvojslabičnými slovy a naučit se rozlišovat, zda je písmeno K na začátku nebo na konci slova. A když se zadaří, přidat delší a složitější slova.

Uvědomuji si, že naše logopedické pomůcky jsou dost dělané „na míru“. Pokud by se někomu hodily, na konci článku je soubor ke stažení. Je potřeba soubor vytisknout, kartičky vystříhnout. Napsané slabiky u každé karty ohnout na rubovou stranu a lehce přichytit tuhým lepidlem. Slabiky slouží ke kontrole. Potom kartičky zalaminujeme. Docela se nám osvědčily knihařské kroužky,  kartičky mají v rohu otvor a jsou navlečeny na kroužek. Při práci se jednoduše z kroužku vyndají. Je to jen kvůli skladování, aby se nám úkoly s obrázkovými kartičkami nemíchaly. Jinak postačí karty dát do sáčku, nebo je stáhnout gumičkou…

Pomůcku můžete využít i pro skládání slov ze slabik. Slabiky v takovém případě nebudete lepit dozadu, ale vystřihnete je a dítě je může vkládat do rámečku u obrázku.

S paní logopedkou jsme si povídaly, jak zlepšit srozumitelnost řeči. První krok je zaměřit se na správné vyslovování písmene K, potom přidáme písmeno T a následně měkčení. Čím je pan J starší, tím je to s logopedií složitější. Nemá ji vůbec rád a s nastupující pubertou může být i hůř.

 

Na kartách jsou obrázky z programu Picto Selector. Je možné je volně využívat i sdílet pro vzdělávací účely, ale je třeba vložit odkaz k licenci:

Autor pictogramas: Sergio Palao Procedencia: ARASAAC (http://catedu.es/arasaac/) Licencia: CC (BY-NC-SA)

Soubor ke stažení:

Logopedická pomůcka. Slabiky – kde je písmeno K

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

 

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.