Sluchová diferenciace – kde slyšíš písmeno T? Logopedie

Procvičujeme sluchové vnímání – diferenciaci. Poznáš, ve které slabice je písmeno T?

Ze začátku jsme označovali slabiky s písmenkem T pomocí kolíčku. Když kartu Jára otočil, mohl si správnost odpovědi hned sám zkontrolovat. Později zjistil, že je rychlejší, když správné místo chytne palcem a ukazováčkem, kartu otočí a odpověď si pohledem ověří.

sluchová diferenciace písmeno T

Slova obrázcích obsahují písmeno T. Jsou na 2-3 slabiky. Na začátku je lepší začít s dvojslabičnými slovy a naučit se sluchově rozlišovat, zda je písmeno T na začátku nebo na konci slova. A když se zadaří, můžeme přidat delší a složitější slova.

Na konci článku je soubor těchto kartiček ke stažení. Stáhnout si můžete i sadu kartiček s písmenkem K.

  • Je potřeba soubor vytisknout, kartičky vystříhnout. Napsané slabiky u každé karty ohnout na rubovou stranu a lehce přichytit tuhým lepidlem. Slabiky z rubové strany slouží k samokontrole.
  • Potom kartičky zalaminujeme a opět vystříheme.
  • Kartičky mají v rohu otvor a jsou navlečeny na knihařské kroužky. Při práci se jednoduše z kroužku vyndají. Hlavním smyslem kroužku je snadné skladování, aby se nám úkoly s obrázkovými kartičkami nemíchaly. Jinak postačí karty dát do sáčku, nebo je stáhnout gumičkou… Při chytání správné odpovědi prsty, jsou kroužky praktické, ani nemusíme kartičky sundavat a úkol je o dost rychleji hotový, než když dítě manipuluje s kolíčky. Ty mají naopak výhodu, že si děti navíc procvičí jemnou motoriku :-)

Pomůcku můžete využít i pro skládání slov ze slabik. Slabiky v takovém případě nebudete lepit dozadu, ale vystřihnete je a dítě je může vkládat do rámečku u obrázku.

Obrázkovou pomůcku mohou využít zdravé děti předškolního věku, děti s autismem, s logopedickými problémy, zejména děti s dysfázií.

Na kartách jsou použity obrázky ARASAAC z programu Picto Selector. Je možné je volně využívat i sdílet pro vzdělávací účely, jen je třeba vložit odkaz k licenci:

Autor pictogramas: Sergio Palao Procedencia: ARASAAC (http://catedu.es/arasaac/) Licencia: CC (BY-NC-SA)

Soubor ke stažení:

Slabiky – kde je písmeno T

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

Uložit

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.