Sluchové rozlišování – slova začínající na K a T

Oslabené sluchové vnímání nám dost komplikuje život. Nezdá se to, ale sluch, stejně jako zrak, výrazně ovlivňuje celý proces učení, osvojování si dovednosti číst a psát. Sluch ovlivňuje rozvoj řeči a s úrovní řeči je neodmyslitelně svázán rozvoj myšlení. Pokud má dítě problém se sluchovým rozlišováním, dělá mu problém sluchem rozlišit zvukově podobné hlásky. Např. P-B, S-Z, G-K, T-D a v našem případě i K a T.

sluchove_rozlisovani_k_a_t_1

Nejdřív jsem myslela, že udělám Járovi strukturovaný úkol na třídění podle prvního písmenka ve slově, nakonec ale vyhrála lenost. Využila jsem logopedickou publikaci Slova a obrázky pro rozvoj dětské řeči od Bohdany Pávkové (vydala Edika). Publikace obsahuje set černobílých obrázků ke každému problematickému písmenu. Není tedy třeba ke slovům pracně vyhledávat odpovídající obrázek.

sluchove_rozlisovani_k_a_t_3

sluchove_rozlisovani_k_a_t_4

TIPS/TRICKS

Ke struktuře jsem využila silný filc určený ke tvoření. Je pevný a zalaminované obrázky na něm pěkně drží, neujíždějí  pod rukou a také se hezky berou do ruky. Nápad není můj, viděla jsem podobné využití filcu na třídění obrázků v jedné montessori skupině.  Mohu potvrdit, že nápad je to jednoduchý,  levný, bezpracný a hlavně účinný. Zkoušeli jsme všechno možné, i silikonové podložky, ale nic nám nevyhovovalo dostatečně. Filc zatím vede!

Pevný silný filc

Ještě vložím ukázku logopedické publikace Slova a obrázky pro rozvoj řeči. Pokud je dítě vizuálně zaměřené, preferuje obrázky, pořízení logopedického sešitu se vyplatí. Obrázky jsou černobílé a jednoduché.

slova a obrázky1 slova a obrázky2 slova a obrázky3

 

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

 

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.