Učíme se s iPadem – Niki Agenda, orientace v čase

Orientace v čase je stále problém. Několikrát denně padají otázky: co je za den, kdy bude volno, kdy máme ve škole tělocvik, kdy hudebku…

Vyzkoušela jsem několik aplikací pro iPad a nakonec zvolila aplikaci Niki Agenda. Váhala jsem ještě u  Choiceworks Calendar, ale nakonec ho nechala na později. Pro začáteční orientaci v rozvrhu a v plánu volnočasových aktivit je Niki Agenda jednodušší. Pro větší přehlednost jsem ale použila symboly ze Symwriteru, které jsou pro Járu čitelnější než obrázky, které jsou součástí aplikace.

IMG_0248

Niki Agenda je denní a týdenní kalendář pro děti, které potřebují vizualizaci času. Mohou využívat buď denní plánování, nebo týdenní rozvrh. Každý den je rozdělen na tři části – ráno, dopoledne a večer (jsou označeny jednoduchými obrázky). Každá aktivita může být přehledně označena – např. symbolem „zelené fajfky“ hotovo, „červeného křížku“ zrušeno, nebo „hvězdičky“ jako odměny. Aplikace obsahuje obrázky běžných situací (www.lespictogrammes.com), je ale možné nahrát obrázky vlastní, nebo využít fotografie.

Niki agenda bude vyhovovat dětem, které mají problémy s orientací v čase nebo špatně komunikují. Využijí ji děti s autismem, dysfázií nebo s mentálním postižením. Pokud použijete vlastní obrázky nebo fotky, bude vhodná i pro dospělé.

Niki Agenda, Orientace v čase

Hlavní předměty má Jára  barevně označeny stejně jako učebnice a sešity ve škole. Je to skvělý nápad p. asistentky, který Járovi usnadňuje přípravu na výuku.

Struktura - pomůcky

Dítě si může podle potřeby navolit den, či týden. Den je rozdělen na ráno, odpoledne a večer. Pro naše potřeby to zatím stačí.

Niki Agenda - orientace v čase

Týdenní rozvrh. Výrazný je vždy aktuální den. Aplikace má české prostředí, což je výhoda, i když není čeština dokonalá. Pokud má den více obrázků, lištou můžete rolovat nahoru a dolu.

Niki agenda - orientace

V administraci je možné nastavit písmo, barevné rozhraní dnů apod.  Aplikace má zámek a je jednoduchá na nastavení.

Niki agenda odměna IMG_0255

Jednotlivé aktivity je možné nastavit na odměny.

Řadu aplikací Niki vyvinul tatínek holčičky se speciálními vzdělávacími potřebami. Můžete si vyhledat další – Niki Talk, Niki Diari, Niki Words, Niki Time…

 

podpis (2) 

FOLLOW ME

INSTAGRAM / FACEBOOK / PINTEREST

 

Monika Rejsková

Více než deset let se věnuji problematice výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým cílem a přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám. Můj příběh si přečtěte tady >> Provozuji e-shop Jiný svět >> Najdete mě na Facebooku >> a Instagramu >>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.